Wszyscy kłamią! Czyli jak zostać Dr.Housem w zoologii

 Doktor House genialny diagnosta z serialu telewizyjnego miał takie swoje znane powiedzenie „Wszyscy kłamią”. Wyrażał tym swoją chęć pokazania że fakty na których opierał swoje przemyślenia nie mogą być budowane na tym co mówią pacjencie, bo w świadomy lub nie sposób mówią nieprawdę.

No właśnie. W rzeczywistości takie myślenie jest zarazem i kłamstwem i prawdą. Jak to możliwe? A no takie że pacjenci doktora House mieli zawsze jakieś powody by nie mówić prawdy. Dlatego House im nie wierzył. W rzeczywistości jakiej żyjemy  jest dużo kłamstw. Może i nie wszyscy kłamią, ale też jest wiele powtarzanych kłamstw i mitów, które są przekazywane dalej. Jednym z takich kłamstw jest stwierdzenie NIE UDA CI SIĘ.

 

Napisz biznesplan zrozumiały dla urzędnika – dofinansowanie w zasięgu ręki

 

To tak jakbyś ty był gatunkiem „nieudacznika” a inni „udacznika”.

I oczywiście nie każdy się do wszystkiego nadaje i sformułowanie „nie uda ci się” powinno mieć konkretne i rzeczowe uzasadnienie. Jednak dziś mocno stoję na straży doświadczenia. Uczymy się całe życie. Ale rad starszych lub bardziej doświadczonych przyjmujemy niechetnie albo nie w całości. Lub myślimy „a ja i tak spróbuje swoje”.

Sądzę z perspektywy czasu że tak po prostu musi być.  Co by nie mówić i tak najwięcej uczymy się poprzez własne doświadczenie.

W sformułowaniu „nie uda ci się” jakkolwiek by było logicznie uzasadnione tkwi jednak NIEWIARA (hmm… też zaczyna się od „nie” ). Z czasem coraz bardziej wierzymy w to co mówią inni. Otaczani przez tą ciągłą niewiarę przestajemy z czasem wierzyć w to że jednak są tacy którym się UDAJE i że mamy też własne często nieodkryte możliwości które mogą zaprowadzić nas dalej niż sami sądzimy.

 

Kiedy w 2003 roku zaczynałem wraz z moim przyjacielem zakładanie pierwszego sklepu zoologicznego, nikt z nas w najśmielszych snach nie przypuszczał ze 10 lat później sklep …nie będzie istniał, ale tylko dlatego że przeniósł się w inne miejsce i powstały kolejne sklepy.

Nikt nie wiedział że lokalny rynek zostanie zdominowany przez dwóch szaleńców którzy uwierzyli że na rynku z 14 sklepami może powstać poważna konkurencja.

Nikt z nas też nie podejrzewał że będziemy się zajmować doradztwem dla branży zoologicznej, że  komuś będzie zależeć na naszej wiedzy i doświadczeniu

 

Zajmij mój czas – porady na skype


Nie podejrzewałem że będę doradzać innym jak założyć sklep zoologiczny, że będę szkolił pracowników zoologii…hmm, nie wiem czy to było moje życiowe marzenie, ale na pewno nie sądziłem że nabiorę takiego doświadczenia żeby coś sensownego powiedzieć innym. A jednak…

 

Wierz że się uda!

Nie ślepą wiarą. Ale z determinacja i zaangażowaniem,

uczeniem się z porażek i wstawaniem ciągle na nową z nową mądrością

Pnij się do góry  by sprostać temu czego inni nie maja chęci się podjąć, no bo przecież „nie uda się ”

Pamiętaj WSZYSCY KŁAMIĄ

 

Załóż sklep zoologiczny – pamiętaj tobie się uda

 

 

 

 

Krzysztof  Burzyński

 

 

About the Author

Krzysztof Burzyński
Od 2003 roku w branży zoologicznej. Od sprzedawcy po menadżera sieci sklepów. Obecnie szkoleniowiec, rekruter, doradca, redaktor i dziennikarz. Specjalizuje się w know-how założenia i prowadzenia sklepu zoologicznego. Autor książek: "Praktyczny poradnik dla rekrutujących" i "Jak skutecznie sprzedawać w sklepie zoologicznym"

Be the first to comment on "Wszyscy kłamią! Czyli jak zostać Dr.Housem w zoologii"

Leave a comment